Transobturator (TOT) szalag behelyezés vizelet inkontinencia kezelésére
Mi az a transobturator (TOT) szalag behelyezés?
TOT szalag behelyezésnek hívjuk azt a műtéti beavatkozást, amikor egy szintetikus anyagból (általában polipropilénből) készült szalagot ültetünk be a húgycső alá. Ez a szalag támasztékot ad a húgycsőnek, így az köhögés, tüsszentés, nevetés vagy fizikai erőkifejtés közben is zárva marad.
Mikor végezzük ezt a beavatkozást?
Ha terheléses vizelet inkontinencia áll fenn, ami azt jelenti, hogy köhögés, tüsszentés, nevetés vagy fizikai erőkifejtés közben elcseppen a vizelet.
Hogyan készülhet fel a műtétre?
-
A műtét előtt vérvételre, EKG-ra és sok esetben mellkas röntgen felvételre van szükség. A szükséges vizsgálatokhoz a Medencefenék és Kontinencia Szakambulancián kapja meg a beutalókat. A vizsgálatok eredményeivel anaesthesiológiai konzultáción kell megjelennie, ennek során dönti el az anaesthesiológus szakorvos, hogy az egészségi állapota alkalmas-e a műtétre, és ha igen, milyen műtéti érzéstelenítés a legideálisabb az Ön számára.
-
Bizonyos gyógyszereket a műtét előtt le kell állítani, erről is az anaesthesiológus szakorvos fogja tájékoztatni.
-
A dohányzás befolyásolhatja a műtétet és a műtét utáni felépülését is. A dohányosoknak nehezebb lehet a légzés a műtét alatt, és lassabb lehet a sebgyógyulás is. Amennyiben dohányzik, a legjobb, ha a műtét előtt 6-8 héttel abbahagyja. Amennyiben nem képes felfüggeszteni a dohányzást, a kórházi tartózkodása alatt lehetőség van nikotin tapasz használatára. A kórházi tartózkodása alatt a dohányzás nem megengedett.
-
A műtét előtt a kezelőorvosa javasolhat bélelőkészítést (pl. hashajtást, beöntést). Ennek a műtét előtti este meg kell történnie.
-
A műtét napján kérjük ne viseljen sminket, körömlakkot, testápolót, dezodort, parfümöt.
-
A műtét napján ne hordjon ékszert, piercinget.
-
Amennyiben műkörmöt hord, legalább a jobb kezéről egyet le kell vetetnie, amin a vér oxigén szintjét a műtét alatt mérni tudjuk.
-
A legtöbb páciensnek a teljes felépülésig és ismételt munkába állásig 2-4 hétre van szüksége. Szüksége lehet egy családtagra vagy egy támogató barátra a műtét utáni pár napban, aki segít a mindennapi feladatok ellátásában.
Mire számhatok a műtét alatt?
-
A műtét teljes altatásban, gerincérzéstelenítésben (spinalis anaesthesia) vagy helyi érzéstelenítésben történhet. Ennek megválasztása az anaesthesiológus feladata, aki figyelembe veszi az egészségi állapotát és a kérését is.
-
A műtét alatt a hüvelynek az elülső falán egy pár centis metszést a lyukon leválasztjuk a húgyhólyag falát, a húgyhólyagtól biztonságos távolságban behelyezzük a szalagot, és a szeméremcsont mögött végig vezetve a két combhajlat mellett vezetjük ki a szalag szárait. Megfelelő feszességűre húzva ez a szalag támasztja meg a húgycsövet és szünteti meg a vizelet elcsepegését. Ezután összevarrjuk a hüvelyfali metszést, gézcsíkkal feszesen kitamponáljuk a hüvelyt, és a húgyhólyagban katétert hagyunk vissza.
-
A katéter és a géztampon a műtét után 24 órával lesz eltávolítva. Az első spontán vizelet után ultrahanggal ellenőrizzük, hogy nincs-e vizelet visszatartás a húgyhólyagban. Negatív vizsgálat és panaszmentesség esetén ezt követően otthonába távozhat.
Milyen lehetséges szövődményei vannak a TOT műtétnek?
-
Bár a műtétnek lehetnek szövődményei, mi minden lehetségeset megteszünk azért, hogy a műtét a lehető legjobban sikerüljön. Ennek ellenére szövődmények történhetnek. Önnek tudnia kell arról, hogy mik ezek, milyen gyakorisággal történnek, és hogyan orvosolhatóak.
Műtét alatti lehetséges szövődmények
-
Vérzés: Nagy mennyiségű vérzés esetén szükség lehet vérátömlesztésre, amennyiben ezt személyes vagy vallási okok nem zárják ki. Ezt a kezelőorvosával a műtét előtt szükséges tisztáznia.
-
Húgyhólyag, húgyvezeték vagy bél sérülés: A húgyvezetékek továbbítják a vesékből a vizeletet a húgyhólyagba. Ezen szervek sérülése ritkábban fordul elő, mint a műtétek 1%-ában. Amennyiben ezeknek a sérülése következik be, és még műtét közben felismerésre kerülnek, a műtét során ellátjuk őket.
-
Halál: Minden műtéti beavatkozásnak van valamennyi halálos kockázata. A TOT műtétnél ez igen alacsony.
Műtétet követő napokban, hetekben jelentkező lehetséges szövődmények
-
Mély vénás thrombosis, tüdőembólia: Ezeknek a legfőbb tünetei lábduzzanat vagy lábfájdalom, nehézlégzés, mellkasi fájdalom. Ezek jelentkezésekor azonnal a sürgősségi betegfelvételen kell megjelennie.
-
Vérömleny a húgyhólyag vagy a szeméremcsont körül
-
Bélelzáródás: Ennek tünetei az alhasi fájdalom, puffadás, hányinger, hányás. Ebben az esetben is haladéktalanul meg kell jelennie a sürgősségi betegfelvételen.
-
Sérv: Az izom és kötőszövetek meggyengülése a bemetszés helyén, mely a bőr alatt dudort képez.
-
A seb kinyílása: Amennyiben eleresztenek a varratok, szétnyílhat a seb, ekkor műtéti úton ismét egyesíteni kell.
-
Fertőzés: Húgyhólyag vagy a sebet érintő fertőzés előfordulhat, mely lázat, duzzanatot, fájdalmat okozhat. Antibiotikum terápiára van a legtöbb esetben ilyenkor szükség.
-
Fájdalom szexuális együttlét közben: Ez ritka szövődmény, általában néhány héten, hónapon belül megoldódik.
-
Hegszövetképződés: A műtéti seb hegesen gyógyul.
-
Háló/szalag erózió: A szintetikus szalag körül a test szövete visszahúzódik, a szalagot nem fedi teljes mértékben a nyálkahártya vagy a bőr. Ebben az esetben ismételt műtétre lehet szükség, melynek során az elváltozás korrekciója történik.
-
Húgyúti tünetek: Vizelet elcsepegés, vagy vizelési nehezítettség, vizeletelakadás. Az utóbbi esetben átmenetileg vagy akár tartósan katéter használatra lehet szükség.
Mi történik a műtét után?
-
A műtét után 24 órán keresztül a húgyúti katéter és a hüvelyi tampon fent marad, ezalatt ágynyugalom javasolt.
-
Az ágynyugalom alatt szükség van kompressziós harisnya viselésére, hogy csökkentsük a mély vénás thrombosis és tüdőembólia kockázatát. Ha szükséges, ez bőralatti injekcióval kiegészítendő.
-
Ha a műtét után fájdalmai vannak vagy hányinger jelentkezik, erre az osztályon rendelkezésére áll gyógyszer.
-
Korábban szedett gyógyszereit a műtét után szedheti tovább.
-
A műtétet követően közvetlenül ihat folyadékot.
-
24 órával később felkelhet, mozoghat, sétálhat.
Mire figyeljen a műtét után az otthonában?
-
Ha a műtét előtt bélelőkészítés történt, előfordulhat, hogy egy pár napig nincsen széklete.
Azonnal jelentkezzen kontroll vizsgálatra, amennyiben
-
38 C feletti láza van
-
Ha menstruációszerű vérzése jelentkezik, és óránként betétet kell cserélnie.
-
Ha erős alhasi vagy kismedencei fájdalma jelentkezik, melyet a fájdalomcsillapító nem enyhít.
-
Ha igen erős, bűzös hüvelyi folyása jelentkezik.
-
Hányingere van, hányás jelentkezik.
-
Mellkasi fájdalom, nehézlégzés esetén
-
Ha a műtéti sebből vízszerű folyadék vagy vér folyik, ha szétnyílik a seb
-
Ha normális folyadékfogyazstás ellenére sem tud órákon keresztül vizeletet üríteni.
-
Ha lábfájdalom, lábdagadás, a lábon bőrpír jelentkezik.
-
Testszerte kiütése jelentkezik
-
Fájdalmas a vizeletürítés
A hüvelyvarrat
-
A sebet felszívódó varratsorral zárjuk, így varratszedésre nincsen szükség.
Vérzés
-
Pecsételő vérzés műtét után normális. A pecsételő vérzés színe pirosból barnává alakul át, majd sárga színű lesz. A teljes megszűnésig eltelhet 4-8 hét is. Ez a barnás folyás valamennyire kellemetlen szagú lehet, ez szintén nem kóros.
Vizeletürítés
A vizeletürítésnél a vizeletsugár lassabb lehet a szokottnál. A páciensek egy részénél előfordul, hogy átmenetileg nem tudják teljesen kiüríteni a húgyhólyagot, ilyenkor szükséges lehet a katéter fennhagyni, és csak katéterrel együtt lehetséges a hazamenetel. A katéter eltávolításának időpontja függ a panaszoktól, ezt a kezelőorvosával kell egyeztetnie.
Étrend
-
A műtét után törekedjen a magas rosttartalmú ételek fogyazstására, egyen sok zöldséget, gyümölcsöt, aszalt szilvát, amitől a széklete könnyebb lesz. Ha hajlamos székrekedésre, a következő néhány hétben egy gyengébb hashajtót, székletlazítót is használhat. Fontos, hogy a székletürítéskor ne kelljen erőlködnie.
-
Naponta min. 6-8 pohár folyadékot fogyasszon.
Gyógyszerek:
-
Fájdalomcsillapító: A műtétet követően még napokig tapasztalhat fájdalmat a hüvelyben vagy a combhajlatban. Otthonában szedhet fájdalomcsillapítót (pl. ibuprofen tartalmút), a javasolt gyógyszerből a napi maximális agadot azonban ne lépje túl.
-
Székletlazító: Székrekedés esetén használható székletlazító.
-
Hányinger: A műtét utáni napokban a hányinger nem jellemző, de amennyiben hajlama van rá, ezt jelezze kezelőorvosának.
Mindennapi tevékenységek
-
A műtétet követő napokban normális, ha gyengébbnek érzi magát. Napról napra erősebb lesz, szép fokozatosan visszatérhet a szokott elfoglaltságaihoz. A ház körüli séták meggyorsíthatják ezt a folyamatot.
-
Zuhanyzás: A műtét után 24 órával már lehetséges. Kádfürdő 2 héttel a műtét után már megengedett.
-
A combhajlatban a bőrmetszést 5-6 napig sebtapasszal fedje be, zuhanyzás után fertőtlenítse le (pl. Betadinnal). A hüvelyi sebet nem kell lefertőtleníteni, a seb tisztántartása viszont nagyon fontos.
-
Lépcsőzés: Szintén megengedett, de a műtét utáni első napokban elképzelhető, hogy gyengébbnek érzi magát hozzá, és segítségre szorul. Ez normális.
-
Emelés: A műtét után 4 hétig ne emeljen. Például nem fér bele a vizes ruhák teregetése, a kisgyermek felemelése, és a szék emelgetése sem. Maximum egy 2 literes üditő megemelése megengedett.
Autóvezetés
-
Általánosságban ameddig fájdalomcsillapítóra van szüksége, addig nem javasolt az autóvezetés, mert a fájdalom miatt a reakcióidő megnő. Ez egyénfüggő, körülbelül 1-2 hét.
Edzés
-
A műtét után 4 hétig csak könnyű séta javasolt, intenzív edzés nem. 4 hét után visszatérhet a nagyobb erőfeszítést igénylő (kerékpár, kocogás, aerobik, jóga, stb.)sportokhoz.
Szexuális együttlét
-
A műtét után 6 hétig nem megengedett.
Munkavégzés
-
Általában a műtét után 2 héttel már újra munkába lehet állni.
Kontroll vizsgálat
A műtétet követően 6 héttel jelentkezzen be kezelőorvosához egy kontroll vizsgálatra.
Amennyiben további kérdése van, ezeket kezelőorvosával egyeztesse.



